Wednesday, September 27, 2023
முகப்புமறுகாலனியாக்கம்தனியார்மயம் - தாராளமயம் - உலகமயம்ஊழியர்களை பலி கொடுக்கும் டி.சி.எஸ்சின் தர மேம்பாடு

ஊழியர்களை பலி கொடுக்கும் டி.சி.எஸ்சின் தர மேம்பாடு

-

கவல் தொழில்நுட்ப நிறுவனமான டாடா கல்சன்டன்சி சர்வீஸ் (டி.சி.எஸ்) ஆட்குறைப்பை ஆரம்பித்திருக்கிறது. ஆட்குறைப்பு என்று அறிவிக்காமல் மறுசீரமைப்பு என்ற பெயரில் இதனை செய்துவருகிறது. இதன் மூலம் சுமார் 25,000 பணியாளர்கள் வெளியேற்றப்படுகிறார்கள் என்று செய்திகள் தெரிவிக்கின்றன. ஆன்சைட் ஊழியர்கள் என்று அழைக்கப்படும் வெளிநாடுகளுக்கு அனுப்பப்பட்ட ஊழியர்களும் இதில் அடக்கம்.

டி.சி.எஸ் ஆட்குறைப்பு
வரும் காலங்களில் மற்ற ஊழியர்கள் தலையிலும் கைவைக்கப்படலாம்.

மாதம் சில லட்சங்களை சம்பளமாக பெறக்கூடிய மேல்மட்ட ஊழியர்கள் முதலில் குறிவைக்கப்பட்டிருக்கிறார்கள். ஆலோசகர் (கன்சல்டன்ட்), இணை ஆலோசகர் (associate consultant), துணைத் தலைவர் (vice prisident) பதவியில் இருப்பவர்கள் இதனால் உடனடியாக பாதிக்கப்படுவார்கள். வரும் காலங்களில் மற்ற ஊழியர்கள் தலையிலும் கைவைக்கப்படலாம்.

நீக்கப்பட வேண்டியவர்களின் பட்டியல் ஏற்கனவே தயாரிக்கப்பட்டு விட்டதாகவும் அதை பல்வேறு கட்டமாக பிப்ரவரி மாதம் வரை அறிவிக்கத் திட்டமிடப்பட்டுள்ளதாகவும் ஊழியர்கள் மத்தியில் பேசப்படுகிறது. இதனால் தினமும் காலை அச்சத்துடனேயே மின்னஞ்சலை திறக்கிறார்கள், மேல்மட்ட ஊழியர்கள்.

கீழ்மட்ட ஊழியர்களிடையே பீதியும் நிச்சயமற்ற தன்மையும் பலமடங்கு அதிகரித்துள்ளது. பலர் வங்கித் தேர்வுக்கான தயாரிப்பில் ஈடுபட ஆரம்பித்திருக்கிறார்கள்.

ரூ.64,991 கோடி மதிப்பிலான டி.சி.எஸ் 3.13 லட்சம் மேற்பட்ட ஊழியர்களைக்கொண்டுள்ளது. செப்டம்பருடன் முடிந்த காலாண்டில் மட்டும் ரூ 5,244 கோடி லாபமாக ஈட்டியுள்ளது. இது கடந்த காலாண்டைவிட ரூ 324 கோடி குறைவாக இருப்பினும் சென்ற ஆண்டின் இதே காலாண்டைவிட ரூ 611 கோடி அதிகம். ஆயினும், மேலும் மேலும் லாபத்தை பெருக்கும்  நோக்கத்திற்காக பல்லாயிரக்கணக்கான ஊழியர்களை வெளியேற்றிவருகிறது, டி.சி.எஸ்.

அப்ரைசல் எனப்படும் பணித்திறன் கணக்கீட்டின் அடிப்படையில் தான் ஊழியர்கள் நீக்கப்படுகிறார்கள் என்று பொதுவாக சொல்லப்படுகிறது. இந்த பணித்திறன் கணக்கீடே ஒரு ஏமாற்று வேலை என்பது தான் உண்மை.

டி.சி.எஸ் ஆட்குறைப்பு
படம் : நன்றி http://profit.ndtv.com

ஒரு மேலாளரின் கீழ் வேலை செய்பவர்கள் அனைவமே சிறப்பாக வேலை செய்தால் கூட அவர்களை தரம் பிரித்து புள்ளிகள் அளிக்கப்படுகின்றன. இத்தனை ஊழியர்களை திறன் குறைந்தவர்கள் என்று கூறி குறைந்த புள்ளிகள் அளிக்கப்படவேண்டும் என்பது விதி. ஆக தினமும் ஒன்பது மணிநேரம் வேலை செய்து, கொடுக்கப்பட்ட வேலையை முடித்தாலும் கூட ஒருவர் குறைந்த புள்ளிகளைத்தான் பெறமுடியும். யாராவது ஒரு சிலர் மட்டும்தான் அதிக புள்ளிகள் பெறமுடியும். ஆக அப்ரைசல் என்பதே மோசடி என்பது தான் உண்மை. அந்த மோசடி அப்ரைசலின் அடிப்படையில் தான் தற்போது பணிநீக்கம் செய்கிறார்களாம்.

இது குறித்து அந்நிறுவனத்தின் ஊழியர்கள் சிலரிடம் பேசியபோது

“ஒவ்வொரு துறைவாரியாகவும், புராஜெக்ட் வாரியாகவும் இத்தனை இத்தனை ஊழியர்களை நீக்க வேண்டும் என்று முடிவு செய்திருக்கிறார்கள். இதன்படி எச்.ஆர் நீக்கப்பட வேண்டிய ஊழியர்களின் பட்டியலை தயாரித்திருக்கிறார்கள். இப்படி எண்ணிக்கையை முடிவு செய்துவிட்டு அதற்கு ஆட்களை தேடுகிறார்கள். திறமையான ஊழியர்களும்தான் நீக்கப்படுகிறார்கள். தற்போது ஒவ்வொருக்காக மெயில் வருகிறது. அவர்கள் மூன்று மாதச் சம்பளத்துடன் உடனடியாக வெளியே அனுப்பபடுகிறார்கள்.”

வேலைபறிப்பு குறித்து கருத்து தெரிவித்துள்ள டி.சி.எஸ் செய்தி தொடர்பாளர், “எங்களைப் போன்ற திறனை முன்னிறுத்தும் நிறுவனங்களில் தரமேம்பாடு என்பது தொடர்ந்து நடக்கும் ஒன்றுதான். அச்சமயங்களில் ஊழியர் எண்ணிக்கை குறைவதும் சகஜமானதுதான். கருத்து கூறும் அளவுக்கு இது ஒரு சிறப்பான விசயம் இல்லை.” என்று திமிராக தெரிவித்துள்ளார். அதாவது, தர மேம்பாடு என்பது ஊழியர்களை கழித்துக் கட்டுவது, அதிக செலவு பிடிக்கும் ஊழியரை நீக்கி விட்டு குறைந்த  ஊதியத்தில் ஆள் அமர்த்திக் கொள்வதுதான்.

அதன்படி சுமார் 55,000 பேரை புதிதாக வேலைக்கு எடுக்கப்போவதாகவும் அறிவித்திருக்கிறார், செய்தித் தொடர்பாளர். ஆட்குறைப்பினால் ஏற்படும் பற்றாக்குறையை போக்க குறைந்த ஊதியத்தில் புதிய பணியாளர்களை எடுக்கப்போகிறார்கள். காரணம், வெளியேற்றப்படுவர்களின் ஊதியத்தை விட எடுக்கப்படுவர்களின் ஊதியம் பல மடங்கு குறைவல்லவா!

இது எதிர்பார்த்த ஒன்றுதான்.

டி.சி.எஸ் ஆட்குறைப்பு
“இது ஒன்-டூ-ஒன் டிஸ்கசன் அல்ல. பேசுவதற்கு எதுவுமில்லை” என்று கூறி வேலைநீக்கத்துக்கான காரணத்தைக் கூட தெரிவிப்பதில்லை.

தமிழகத்தின் மூலை முடுக்கெல்லாம் திறக்கப்பட்டிருக்கும் பொறியியல் கல்லூரிகளில் பயின்றவர்கள் பல லட்சம் பேர் உழைப்புச் சந்தையில் குவிந்திருக்கிறார்கள். எவ்வளவு குறைந்த சம்பளத்திற்கும் வேலை செய்ய தயார் என்பது அவர்களது நிலைமை. வாங்கிய கல்விக்கடனை எப்படியாவது அடைக்க வேண்டும் என்று திக்குத் தெரியாமல் தவிக்கிறார்கள் இந்த மாணவர்கள். வேலைக்கு எடுக்கப்படவிருக்கும் இவர்களும், ஒரு சில ஆண்டுகளுக்குப் பிறகு தங்கள் கல்விக்கடனை அடைத்து, வீட்டுக்கடன் வாங்கும் நிலைக்குவரும்போது நீக்கப்பட்டு விடுவார்கள்.

இந்த ஆட்குறைப்பு டி.சி.எஸ் உடன் முடியவில்லை. விப்ரோ மற்றும் இன்போசிஸ் நிறுவனங்கள் ஏற்கனவே இதைச் செய்ய ஆரம்பித்துவிட்டன.

“நீங்கள் வேலை நீக்கம் செய்யப்பட்டிருக்கிறீர்கள். நீங்கள் விரும்பினால் உடனடியாக இப்போதே வேலையை விட்டு நின்றுவிடலாம். இல்லை மூன்று மாதம்வரை பணிபுரியலாம்.” என்று எச்.ஆர் சமபந்தப்பட ஊழியர்களிடம் தெரிவிப்பார். ஊழியர்கள் மறுபேச்சு பேசாமல் அதை ஏற்றுக்கொள்ள வேண்டும். ஏதேனும் கூற முற்பட்டால், “இது ஒன்-டூ-ஒன் டிஸ்கசன் அல்ல. பேசுவதற்கு எதுவுமில்லை” என்று கூறி வேலைநீக்கத்துக்கான காரணத்தைக் கூட தெரிவிப்பதில்லை.

மூன்று மாத நோட்டீஸ் கூட வேலை நீக்கம் தொடர்பான அலுவலக நடைமுறைகளை செய்ய மட்டுமே. ஐ.டி கார்டுகள் பிடுங்கப்பட்டுவிடும். இனி வாயிற்காப்பாளர் உள்ளே அனுமதிக்கமாட்டார். மன உழைச்சலும் விரக்தியுமாக பலர் வீட்டிற்குத் திரும்புகின்றனர். தங்களுக்கு என்றைக்கும் அழைப்புவருமோ என்று பலர் விரக்தி, மன உளைச்சலுடன் காத்திருக்கிறார்கள்.

வேலை இழந்தவர்கள் பணித்திறன் இல்லாதவர்கள் என்று முத்திரை குத்தப்படுகிறார்கள். இதனால் இனி வேலைதேடும் நிறுவனங்களின் நேர்முகத்தேர்வில் ‘தன்னுடைய தவறு’ குறித்து விளக்கமளிக்க வேண்டும்.

டி.சி.எஸ் ஆட்குறைப்பு
டி.சி.எஸ். வேலை நீக்கம் செய்யப்படும் ஊழியருக்கு தருவதாக வாட்ஸ்-அப்-இல் சுற்றுக்கு விடப்பட்டுள்ள கடிதத்தின் நகல்.

வேறு எதுவும் செய்ய முடியாத கையறு நிலையில் இருப்பவர்கள் தங்கள் கவனத்தை சனிப்பெயர்ச்சியின் பக்கம் திருப்பியிருக்கிறார்கள். மோடிவந்தால் வளர்ச்சி வந்துவிடும் விவாதித்தவர்கள் இப்போது தங்களை சனி பிடிக்காமல் இருக்க வேண்டும் என்று விரும்புகிறார்கள். நாட்டையே மறுகாலனியாக்கத்தின் ஏஜென்டான மோடி என்ற சனி பிடித்து ஆட்டும் போது ஐ.டி வர்க்கம் மட்டும் எப்படி பாதுகாப்பாக இருக்க முடியும்.

வேலை இழந்ததைவிட கொடுமையானது, அதை எதிர்த்து கேட்க நாதியில்லாமல் அடங்கியிருப்பதுதான். நீக்கப்பட்ட ஒவ்வொருவருக்கும் எதிர்த்து பேசுவதற்கு பல கேள்விகள் நிச்சயமாக இருந்திருக்கும். இந்த வேலையை நம்பி வாங்கிய வீட்டுக் கடன்கள், கிரெடிட் கார்டு பில்கள், திருமணங்கள் என பல விசயங்கள் கண்முன்னால் வந்து மறைந்திருக்கும். ஆனால் எதுவும் செய்யும் நிலையில் அவர்கள் இல்லை என்பது தான் உண்மை.

எழுத்துக்கூட்டி படிக்கக்கூட தெரியாத தொழிலாளர்கள் தங்கள் மீதான நிறுவனத்தின் அடக்குமுறைகளை எதிர்த்து போராடுகிறார்கள். குறைந்தபட்சம் தங்கள் சுயமரியாதையை காத்துக்கொள்கிறார்கள். அதற்கு காரணம் அவர்கள் சங்கமாக அணிதிரண்டிருப்பதுதான். தொழிலாளர்களில் ஒரு அங்கம் தான் நாம் என்பதை ஐ.டி ஊழியர்கள் உணரவேண்டிய தருணம் இது.

அநீதியான இந்த ஆட்குறைப்பு ஐ.டி. துறை ஊழியர்கள் சங்கமாக அணிதிரள்வதுதான் தேவையை முன்னிலும் அதிகப்படுத்தியிருக்கிறது. இன்று மேல்மட்ட ஊழியருக்கான குறி நாளை அனைவர் மீது திருப்பப்படும் என்பது உறுதி. இப்பொழுது போராடாவிட்டால் எப்பொழுதும் போராட முடியாது. கிடைத்திருக்கும் இந்த அவகாசத்தில் சங்கமாக அணிதிரள்வீர்.

டி.சி.எஸ் ஆட்குறைப்பு மற்றும் பொதுவாக ஐ.டி துறையில் பணி பாதுகாப்பின்மையை நாம் சட்ட பூர்வமாகவும் அமைப்பு ரீதியாகவும் எதிர் கொள்ள வேண்டியிருக்கிறது.

இது தொடர்பாக மேல் விபரம் அறிய விரும்பும் ஐ.டி. துறை நண்பர்கள் எங்களை தொடர்பு கொள்ளவும்.

மின்னஞ்சல் : combatlayoff@gmail.com
முகநூல் பக்கம் : https://www.facebook.com/VinavuCombatsLayoff

தொலைபேசி : 9003198576

பு.ஜ.தொ.முவை தொடர்பு கொள்ள
தோழர் விஜயகுமார், மாநில பொருளாளர், புதிய ஜனநாயகத் தொழிலாளர் முன்னணி, 94441 06479

மேலும் படிக்க

 1. I dont know what to express. All the employees are thinking about their future, but not one think about any protest or some thing. Please guys please pass this link to as many as possible. We need to think some thing about this issue.

 2. இன்று மேல்மட்ட ஊழியருக்கான குறி நாளை அனைவர் மீது திருப்பப்படும் என்பது உறுதி. இப்பொழுது போராடாவிட்டால் எப்பொழுதும் போராட முடியாது. கிடைத்திருக்கும் இந்த அவகாசத்தில் சங்கமாக அணிதிரள்வீர். எங்களுடன் தொடர்பு கொள்ளுங்கள் – vinavu@gmail.com.

 3. Life in india now a days fully depends on Western countries due to service oriented jobs are allowed. In TCS,WIPRO,Infosys,CTS and in other IT companies employees are made to work more than 8 hours without overtime allowance.

  Indians deployed in onsite are working for more than 10 hours without indian festival holidays (companies like US clients Citi & Verizon Business) and some of the local holidays are bring into optional holidays categories.

  Working at onsite is termed as “Opportunities” for the employees. Actually companies are making much profit in this. Its not an opportunity for employees but a curse. Indian employee life is equivalent to hollywood film “ISLAND”. They are brought up for different reason in this country.They are creating paradise is in Western Countries. But reality is different.

  If a human resource is billed for $60 per hour then employee will be paid $23 per hour remaining will goes to Employer.So per hour on a resource they are getting $37. Think about how many resources they deployed @ onsite and how much profit they are making.Apart from this useless medical insurance charges should be paid by employees with yearly deductible of $4000 (this will be mentioned as benefits). It means employees cannot get any benefit from insurance companies until they pay from their pocket $4000. Normal employee (without major sickness) will not spend more than $2000 per year in US.So why we are spending on insurance premium from the low paid salary is big question.

  Some companies prefers outsourcing it means they want to do the project from india with less number of people @ onsite. This is mainly due to profit margin too high (they billed the client in dollars still).

  Mainly Indian managers (mostly unskilled and smartless) are sucking indian employees blood more than other peoples.If you have to be “Manager” in IT industry you should be selfish,liar and should be mastered in sucking the blood from employees.

  On the whole this IT industries is equivalent to “Slave industry from Indian companies”. it reduced our younger generation life time,country culture, impacted climate, relocating citizens,innovation & development. You may be wondered how these are linked but that is true. I may need another 2 page article to explain all these. Yes whatever development we are seeing in our country is not actual development. It is sponsored by western countries for the welfare of corporates & politicians.

  • As per my own experience in IT industry, I had come across the same situation. Considering my family, future, personal life, resigned my job and completely came out of this industry. I am happy now, atleast I am living my own way. Everything in this industry is virtual and hollow. We will see more and more problems and issues in the society in coming days because of this IT.

  • Your statement is 100% accurately correct. But our guys are always thinking about how to get jobs in other organization for such kind of situations rather than how to overcome this problem. As per the article IT employees are not well organized as a group. We always think about how to spend week ends, our children education, getting new plot, flat etc… Thinking is always good, but we need to ensure our job is 100% secure. This will come true if we support for other type of industry like core company employees, fishermen, farmers, particularly labours etc.

   I heard lot of statements like ” We are well educated and we got good job and the organization is paying much”. They are not educated and as per their qualification and work they are getting money. But the thing is not correct.

   Even our IT employees saw such kind of article I dont see much reply and about our next plans etc…

  • // If a human resource is billed for $60 per hour then employee will be paid $23 per hour remaining will goes to Employer.So per hour on a resource they are getting $37. //
   I don’t get your point. Are you suggesting that full $60 to paid to you? Do you even understand the concept of margin or profit?

   // useless medical insurance charges should be paid by employees with yearly deductible of $4000 //
   This is called insurance premium.

   // Normal employee (without major sickness) will not spend more than $2000 per year in US //
   Do you understand what the insurance concept is? You may be young and “normal” but are you sure you do not need high medical cost treatment? or possibility of one? I can list very few: accidents, stroke, cancer care, stones in various organs, heart attack. This is very short list. Are you sure you are immune to all this?

   // On the whole this IT industries is equivalent to “Slave industry from Indian companies”. //
   All your statements seems to arise from your frustration of industry not meeting some of your expectation. Or there should be another simple reason: that you are communist 😉

   // It is sponsored by western countries for the welfare of corporates & politicians. //
   I couldn’t understand how you arrive at this – but hey you might be communist and so I have to let it pass 🙂

   • Mr.kaapi or corporate agent–> please find my comments below

    //I don’t get your point. Are you suggesting that full $60 to paid to you? Do you even understand the concept of margin or profit?

    Don’t think we don’t know anything on these. And money making vultures knows everything. if your concept of margin or profit is formulated as more benefits to companies rather than employees who actually sits with computer and spoiling their health. Then we no need your concept. you people are living by sucking others blood equivalent to vampires don’t call yourself as corporates in modern terminology. the percentage should be 80% for working resource and 20% for corporate. This is how some consultancies charging in USA. in US job market there are 3 types of companies, 1) Implementation partners like (TCS,WIPRO,CTS,HCL) etc.. —> look mostly for fulltime employment to harvest more profit and by giving less salary to working resources 2) private consultancies run mostly by indians will come upto 75-25% model i.e. 75% for resources and 25% for consultancy 3) american consultanies and few indian consultanies 80% for working resources & 20% for them.

    //This is called insurance premium.

    we know what it means but is it makes sense to pay everything from employees pocket till $4000 ? First do some homework on which is the major age groups are mostly into IT industry from india. This insurance premium is listed as one of the benefits in your offer package. but it is no use unless until you fell in major sickness. is it makes sense to pay doctor visit fee on top of useless premium.

    //Do you understand what the insurance concept is? You may be young and “normal” but are you sure you do not need high medical cost treatment? or possibility of one? I can list //very few: accidents, stroke, cancer care, stones in various organs, heart attack. This is very short list. Are you sure you are immune to all this?

    i understand your corporate coined insurance concepts. Don’t you have any friends with these high medical cost treatment in USA. Check with them then you understand what kind of limitation they have in their treatment charges. Your money making insurance concepts neither useful to folks have high medical treatment cost nor to those who spend low medical cost. it is more of a burden. Even US president faced stringent opposition from these insurance companies when trying to introduce “obama care”. now it got introduced as toothless care.

    //All your statements seems to arise from your frustration of industry not meeting some of your expectation. Or there should be another simple reason: that you are communist 😉
    I still working in this stupid industry. THERE IS ONLY FRUSTRATION OF MY YOUNGER GENERATION IS JOINING THIS companies without proper direction and my country is not protecting its own people from these vampires.

    //I couldn’t understand how you arrive at this – but hey you might be communist and so I have to let it pass 🙂
    i am not communist. if i am labelled as “communist” for speaking on behalf of my people. i am okay with it.

    • // the percentage should be 80% for working resource and 20% for corporate //
     $23 out of $60 given to employee. Thats around 38% of revenue (not profit). Can you name any “one” industry which gives 38% of their profit (leave revenue) as salary?

     // This insurance premium is listed as one of the benefits in your offer package. but it is no use unless until you fell in major sickness. //
     // Check with them then you understand what kind of limitation they have in their treatment charges.//
     I already said. Insurance is for emergency. If you link it to investment (like Indian Insurance companies doing and making huge profit out of it) you will have difficulties understanding it. You are saying $4000 per year is too high. You wouldn’t understand till you need it. I’m giving a sample. Average cost of bypass surgery at USA is $150,000. Thats high the cost is. Now can you compare it with your premium?

     • //$23 out of $60 given to employee. Thats around 38% of revenue (not profit).
      //Can you name any “one” industry which gives 38% of their profit (leave revenue) as salary?

      Your Client/customer is paying for my 1 hour of work not for your end product like in other industries (which got manufactured in several units and goes to the customer as end product).

      Other industries and IT industry is not same. This slave/service/bodyshopping industry cannot be compared with other. As well as your corporate money making principle is not only stopped in IT industry but also in other industries.

      //I already said. Insurance is for emergency. If you link it to investment (like Indian //Insurance companies doing and making huge profit out of it) you will have //difficulties understanding it. You are saying $4000 per year is too high.
      //You wouldn’t understand till you need it. I’m giving a sample. Average cost of bypass surgery at USA is $150,000. That’s high the cost is. Now can you compare it with
      // your premium?

      I am not linking it to investment. We all know where your insurance plays – even in emergency it is not much helpful. This is helpful only for the Insurance provider by making huge profit in the name of premium. Give us 80% of the billing amount we will take care of this insurance premium & other things. Not to eat our income in many names.

      • Well buddy, why don’t you quit and be freelancer? In that case you get 100% of what you earn.
       I only wish you (re)read the postings with open mind and see if it makes sense.

       • Yes that kind of environment needs to prevail in India. To get that environment we need to abolish these slavery IT industry model. That’s what we are looking for. whoever is working should get the maximum benefit instead of middle vendors/dealers reaping the benefit and trying to live in workers blood. These middle vendors can be found in other industries as well. Whoever has money,know how to speak & deceive others can be middle vendors and suck others blood. this is the current trend in this country.

        Instead of i (re)read, Come out of your selfish minded thinking.And try to leave better society for next generation.

    • முதலீட்டளர்கள் எல்லாம் மடையர்கள் . இவர் எதுவும் உருப்படியாக படிக்காமல் , அரைகுறையாக வந்து நிற்பார் . சாருக்கு சொல்லி கொடுத்து , தொழில் பழக்கி , அலுவலக இடம் பிடித்து, ப்ராஜெக்ட் பிடித்து , குழு உருவாக்கி , வீட்டிற்கு பஸ் அனுப்பி இவருக்கு வேலை கொடுக்க வேண்டும் . அப்புறம் மகாராஜா கம்பெனி லாபத்தில் யாருக்கு எவ்வளவு என்று ஒதுக்கீடு செய்வார் !

     க்யூபா மற்றும் நார்த் கொரியா உங்களை அன்போடு வரவேற்கிறது ? நீங்கள் ஏன் அங்கே போக கூடாது .

     அமெரிக்காவில் நண்பன் கட்டும் இன்சூரன்சே பிரீமியம் 16800 டாலர்கள். நாளைய்ரம் எனபது மிக மலிவாக இருக்கிறது

     • Mr.Raman –> Problem to tamilnadu & India is not from outside. From selfish folks like you. Don’t you understand the concept of Service based industry. Here it doesn’t require companies like WIPRO/CTS/TCS/Infosys/HCL for bodyshopping indian technical professionals. If a gate is opened in this country for pure consultant mode of employment (without or noth through these dealers like above mentioned companies) working resources gain more than your “mudhalittalargal”/investors. We cannot kill ourself for your investors. Our humble request is not to eat our brain for your living. Hope you understand these things. Not to talk like a kid in the forums with your narrow approach. We people already come across the mindset whatever you have currently. And don’t think whoever got removed from the company is for the inefficiencies or for their performance. If you think like that you are still immature. Grown up guys..

      • //Here it doesn’t require companies like WIPRO/CTS/TCS/Infosys/HCL for bodyshopping indian technical professionals//

       They are not doing pure body shopping as their core business. They undertake projects from clients and execute them as well. Not all projects are Time and material projects.

       In consultancy model, Vendors will act as middleman between client. You will not get the work order directly from client.HR ,regulation and law has a cost and no client wants to deal with 100 consultants…

       Based on your reply, You have seen consultants are paid high and you too wanted such a salary.

       Remember , there is no sick leave, holiday pay, casual leave.
       No medical insurance/life insurance
       If fired all you will get is two week/two second notice.you will not get two month pay.

       If job market goes down, they will reduce your fees(?)
       2 weeks furlough for Xmas( that means no salary)
       After 40 who will hire you, when they can hire young people for less
       And as person who is opposing lay off, you think you are ready for that model?

       Once high pay days are over you will cry again, why dont they have employer-employee model where I could have become manager and continued till retirement..

       However current model is banking on few smart persons, handling the whole project with support of many average persons.Wealth created by these few smart people is distributed to average people.
       This is THE model of communism.Since you are in IT industry, talk to Russians to know how this model worked.

       • //They are not doing pure body shopping as their core business. They undertake projects from clients //and execute them as well. Not all projects are Time and material projects.

        There is nothing called pure and impure body shopping. Body shopping is body shopping. They are exactly same like dubai agents who used to bodyshop diploma technicians to middle east but here (in IT industry) profit margin is more.

        There is no difference in T&M and Fixed price projects.

        Fixed price projects will get executed by keeping minimal number of experience folks and majority of freshers by these money mongers. It will give more profit & freedom to these corporates. Western countries are not happy with these model due to quality less deliverable and keep on extending the timelines and wants to have T&M type in most of their projects that’s the reason we can still see experience folks are hanging in many projects. Otherwise Number of offers to freshers is equal to showing the door to experience folks.

        //In consultancy model, Vendors will act as middleman between client. You will not get the work //order directly from client.HR ,regulation and law has a cost and no client wants to deal with //100 consultants..

        There are still genuine consultancies are in US who will share the SOW & cost charging details to consultant. We need more of consultancies like them not like dealers who can think only about their profit making in the others sweat. And do you have any single reason why work order is not shared with employees? This is not currently shared in order to make huge profit by these dealers in the name of corporates.

        Just like employment exchange for government jobs, we can have centralized model of consultancy where all the Indian professionals can be registered their profiles. Depending on the requirement from the clients they can be deployed. In this way these middle vendors in the name of MNC’s & Corporates can be removed. It is just a suggestion we can also brainstorm on this and come up with right model for this society which gives more profit for working peoples.

        //Based on your reply, You have seen consultants are paid high and you too wanted such a salary.

        I am not speaking in selfish mindset. If you look into my comments i am trying to show what is the reality of this IT industry. So don’t try to malign my comments in your narrow minded thinking.

        //Remember , there is no sick leave, holiday pay, casual leave.
        //No medical insurance/life insurance
        //If fired all you will get is two week/two second notice.you will not get two month pay.
        //If job market goes down, they will reduce your fees(?)
        //2 weeks furlough for Xmas( that means no salary)
        //After 40 who will hire you, when they can hire young people for less
        //And as person who is opposing lay off, you think you are ready for that model?

        In Consultant model your life is in your hand. In current model its in their hand. When i am getting paid 80% of per hour. Then i don’t want you to give sick leave and other benefits. we will take care of this.

        Allocating money for premium will not be problem when we get 80%.

        We also need to give 2 weeks notice only so we no need to hang around in a company which we dont like.

        Reducing the fee in consultant mode is far better than removing you from the company in the name of market down.

        Even in Full time employment with these corporates we have to take this furlough. And these corporates will force you to take leave during this client shutdown. So there is no difference.

        40 cannot be equivalent to 20+. More experience guys are good in design and architecting skill they know what to do and how to do. But freshers will have fire in the belly but they don’t know how to do. So experience folks and freshers cannot be compared. And everyone knows this. So its not like at the age of 40 you will be out of market. Truth is if you are with these dealers (corporates) then it will be uncertain.

        I am 100% ready for this model because our life will be in our hand. so we know how to deal with it.

        //Once high pay days are over you will cry again, why dont they have employer-employee model //where I could have become manager and continued till retirement..

        You (corporates) folks will be crying because they cannot make much money. Now you folks are removing peoples self confidence while removing from their job. That will not be the case in this consultant model, they knows requirement is not there in that project will go to another project and make use of money whatever earned during that period (it will lot compared to current one).
        And by the way the main topic is even competent peoples not able to continue in the job due to this money mongers. In such case are you joking by referring to “continuing till retirement” hahaha.

        RUSSIANS & Chinese are really living with self respect. You folks always follow Western media news projecting them as villains and as poor peoples.

        Please do the homework and understand the reality. Take care.

 4. TCS CEO Chandra and CFO Rajesh are selfish guys. They are not leaders. If a leader can’t even manage one quarter bad performance, then better they resign than asking others to resign. Useless beggars. No one can work in TCS above 35 years of age. This is not a career option. DONT JOIN TCS

   • அன்புள்ள காபி,

    I totally agree with you, It is the competency that Management looks for and as time goes the competency level has to increase so as to sustain the market.

    Saddest part is after 30’s many married people are stuck with their new home and children education. These days, accidents, stroke, cancer care, stones in various organs, heart attack (list to extend) are said to be due to stress and unable to face untoward situation.
    You can see 25 years old boy had heart attack and back pain issues cropping.

    Since schools, we are coached to get first grade and when he scores low in exams; still forced to learn out of his interest. I would say, The way we are brought up is wrong. We all look for money and don’t do a job of our interest.

    Our thinking is within a small circle, it would take few years to understand and realize. By the time, 35’s now will be 50 and job less.

    Time is not ticking…. It is time to change our view that any job we do will get enough money to survive. Lets not stick to unnecessary thought that my neighbor has got a SUV and I switch job and get one…. Lets think different guys.

    You are not loved by the company. If you are chucked out, there are 100 others waiting to take your seat. Every years lakhs of fresher come to market. So at one point of time, everyone would be shown he exit gate.

    Before things to change, we need to change our views and the way we look at job and the way to survive. Guys, world is too small… Lets ROCK !!

  • Deceiving the human resources is said to be Management study in this country. How much expertise you have in deceiving others really matters for elevating to big position in this IT industry. If you are beginner then you are capable of project Manager and HR. If you too good at deceiving others along with Government then you can be CFO & CEO.

  • Deceiving the human resources is said to be Management study in this country. How much expertise you have in deceiving others really matters for elevating to big position in this IT industry. If you are beginner then you are capable of project Manager and HR. If you too good at deceiving others along with Government rules & regulation then you can be CFO & CEO.

 5. In addition to my above statement, we were not ready to look for any people as we think about our future as the job is secure. If we support them for their any real problems then they will support us.

 6. எல்லாம் எங்களது பேராசை மற்றும் சுயநலமும் தான் காரணம்; எப்போழுதுமே நாங்கள் மற்றவர்களை பற்றி சிறிதும் அக்கரை இல்லாமலும், மோடி போன்ற பாசிச சிந்தனை உள்ளவர்களை கொண்டாடும் கூட்டமாகவும் இருந்தோம். சக தொழர்கள் ஏமாற்றப்படும் போதும் மவுனிகளாகவும் இருந்தோம். எனக்கு நேராதவரை எல்லாம் வேடிக்கைதான். இப்போதும் “திற்மை” சாதியில் பிறந்தவர்க்கள் அடிவருடி பிழைத்துக்கோண்டனர். அவர்க்ளுக்கு அல்லக்கையாக பாஸிடிவ் என்ர்ஜி பற்றி பேசிக்கோண்டும், ஜக்கி போன்ற கார்ப்ரேட் சாமியார்ககளை நம்பி அடுத்தவர்களுக்கு சற்றும் பயனில்லாத வாழ்கை வாழ்ந்த நாங்கள் தற்போது தெருவில்.

 7. நானும் டி.சி.எஸ் இன் ஒரு கிளை நிறுவனத்தில் பணி புரிந்தவன்.
  இங்கே parfamance என்பது ஒரு கண்துடைப்பு நாடகமே!

  லட்சம் சம்பளம் வாங்குபவனை வெளியே அனுப்பி பத்தாயிரம் சம்பளத்தில் இன்னொருவரை அதே இடத்தில் நிரப்புவார்கள்.
  மேனேஜர் வேலையை டெவலப்பரும் சில சமயம் பார்ப்பார்.
  டெஸ்ட்டடர் வேலையையும் பார்ப்பார்.
  எவ்வாறெல்லாம் காசை மிச்சப்படுத்த முடியுமோ அத்தனையையும் செய்வார்கள்.

  கை நிறைய பணம் வாங்குபவனுக்கு போராடும் குணம் இருப்பதில்லை.
  அவர்களிடம் அரசியல் பேச்சு கொடுத்து நான் சோதித்து பார்த்திருக்கிறேன்.
  ரோட்டில் கொடி பிடித்து நிற்பவர்களை கூட அவர்களுக்குப் பிடிக்காது.
  சுகபோக அடிமைகள்.
  அவர்களிடம் சென்று தொழிற்சங்கம் குறித்து பேசுவது எடுபடாது.
  அடிமையாக இருக்க பழக்கப்பட்டுள்ளார்கள்.
  அடுத்த வேலையை நோக்கி பார்க்கத்தான் செல்வார்களே தவிர, வேறு எதுவும் அவர்கள் மனதில் இருக்காது.

  நான் இப்போது மீடியம் லெவல் கம்பெனிக்கு வந்துவிட்டேன்.
  இங்கே ஓரளவு பரவாயில்லை.
  ஆனால் இதுவும் நிரந்தரமில்லை.

 8. @Kapi, Ramya and other Corporate supporters,

  1) All your work force was selected after several round of interview and after various level of scrutinization. If they fail, then it is failure of the intake system.
  2) There should be valid and clear projection for several years before induction of a resource; else it failure of planning.
  3) You should have clear resource utilization plan
  4) you should have resource development and training plan for sustained growth and for adaptation of new challenges and opportunities.
  5)For every failure there should be collective responsibility. As successes are portrayed as achievement of team work, so is failure.
  In US and other developed countries, you cant do what you are doing here. Either pay huge wages for contract roll or pay huge settlement while giving pink slip. In addition, govt spends lot for supporting unemployed.
  Why do these corporates having HR dept, center of excellence team, etc??

 9. Dear Madhav,

  I understand your point, Lets take an example of a bus driver/ Electrician. He does an accident or takes bribe, so what happens next ?? He is on suspension or directed to another department where he still works getting all benefits.
  We say there is a corruption in recruitment and unfit employees in Govt job. We find a failure in our system and talk bad about it.

  First of all, lets make clear. Do we work for money or for our life?

  In India, IT industry blossomed in early 90’s and later it had a fall in 2001 and started to grow again in 2004. So, our Directors or Vice Presidents should be of 90’s batch pass out students. i.e they would be 21 by that time and now 41 years old.

  On a rough calculation could anyone answer how many directors/ AVP/ VP/ CEO/ CFO are there in their 40’s and how many directors/ AVP/ VP in their 30’s?

  We can see many Directors/ AVP in their mid 30’s.

  Corporate had started their exercise longtime back. Now people in 35’s should all be 2000 batch pass-out when many of us found this IT industry a money yielding field and started our lives.
  Its not like TVS or MRF or Titan where the industry will keep us till our retirement. There in mechanical industries too automation was made and lay-off happened.

  There are lots and lot of freshers every year to do the same job with better efficiency and low salary to take our seats. This is truth, but its hard to digest.

  Refer to TCS, HCL, WIPRO, TCS, INFOSYS, etc – where all of them are serving for Western nations who pay for labor.

  Lets keep it simple, do you employ a 40+ maid at home or at 20+ years home-maid who does all job and within time? Sympathy, Emotions, Loyalty — well don’t work these days.

  I am one among you and not against the working community. I am trying to make my stand, we are all being exploited and we are unaware. Things will be really bad if we don’t start to wake-up from this culture.

  My comments are not to hurt anyone. Critics are always welcome

  • In the same way in the top,why Directors are clinging to their posts even after 70 or 80?There also,young blood can do wonders.Even the Company Law prohibits MD or whole time director after 70.But who listens?By passing a special resolution in the AGM, they get re-appointed.In India,majority of failures in Corporates occur due to mis-management rather than inefficiency of workers.

 10. நீங்க சொல்லுறதெல்லாம் உண்மைதான் ஆனால் இது ஐடி கம்பெனிகளில் மாத்திரம் அல்ல எல்லா தொழில் நிருவனங்களிலும் நடப்பதுதான் ஒரு மனிதன் அதிக வருடங்களாக ஒரு இடத்தில் பணி புரிந்து விட்டு அதிகாமான ஊதியம் பெருகிறான் என்றால் அவனை எப்பிடியாவது வெளியே அனுப்பி விட்டு புதிதாக ஒருவனையோ அல்லது இரண்டு பேரையோ குறைந்த ஊதியத்திற்க்கு வைத்துக்கொள்ளலாம் என்று நினைக்கிறார்கள் இது அவர்களின் பணத்தாஸை அல்லது இலாவ வெறி இதுக்காக சங்கம் வைத்து போராடுவதில் தவறு இல்லை ஆனா பாருங்க இந்த ஐடி பசங்க சங்கம் காக்கி சட்டை போராட்டம் அப்பிடினாலே அவங்கெல்லாம் டர்டி பிப்புல்ஸ்னு நினைக்ப்கிறார்கள் அந்த நினைப்பு ஒரு மூடநம்பிக்கையை போன்றது என்று அதை மாற்றுவதற்க்கு கம்மூனிசம் பற்றிய நிறைந்த தகவல்கலோடு கட்டுரை எழுதுங்கள்…

  • Joseph

   TCS kaara elaarum office of the Central Labour Commssioner (Central) approach pannni petition kuduka sollungo. CEOkum , Board of directorskum show-cause notice anupanum. this is wrongful termination as per recent amendments to the Indian Industrial Disputes Act effective September 2010

 11. I am a brahmin I always reject vinavu’s views in all times. But this particular issue you have highlighted very aptly. all sects of people are affected by this. I totally support this article. this is merciless layoff. but courtu casenu yaar alayardhu? dhuustanai kandaal dhuura vilagu, indha madam illenaa sandha madam.

  skill seta enhance pannindu adhutha jobku poga vendiadhu dhaan…

  atthu coolie maadiri daily wage labourernu nenachundu kaalatha otta vendiadhu dhaan

விவாதியுங்கள்

உங்கள் மறுமொழியை பதிவு செய்க
உங்கள் பெயரைப் பதிவு செய்க